Wypromuj swój biznes w Internecie

Stwórz wirtualną wizytówkę firmy

Zostań liderem w swojej branży

Czy można podgrzewać mleko matki?

Wpis

W dyskusjach na temat mleka matki bardzo często rozmawia się o procesie odciągania czy zasadach prawidłowego przechowywania pokarmu. Nie można jednak zapominać, że wiele kobiet pyta o kwestię podgrzewania. Nie można czy można? A jeśli tak, to o czym pamiętać?

Odpowiedź na pytanie, jak podgrzewać mleko matki, łatwo znaleźć na blogu o tematyce kobiecej e-madame.pl.

Odciągnięty i schłodzony pokarm można rzecz jasna podgrzać – jeśli jest zamrożony, musi się rozmrozić poprzez minimum 12 godzin przechowywania w warunkach chłodniczych. Podgrzewania mleka powinno być stopniowe, delikatne. Nie wolno gotować mleka czy używać kuchenki mikrofalowej. Stwarza to zbyt duże ryzyko przegrzania płynu, a co za tym idzie, pozbawienia go najbardziej wartościowych składników.

Dlatego poleca się tak zwaną kąpiel wodną. Woreczek czy pojemnik z mlekiem matki może trafić do wody o temperaturze 40 stopni. Po chwili można dolać odrobinę cieplejszej wody, ale w taki sposób, aby nie przekraczać zalecanej temperatury 37 stopni Celsjusza. Nie trzeba się martwić również wytrącającym się na powierzchni mleka tłuszczem. To efekt naturalnego procesu podgrzewania, wystarczy zatem zamieszać pokarm. Z biegiem czasu i poprzez konsultacje medyczne zauważa się także, że każde dziecko ma swoje określone upodobania – preferuje na przykład nieco cieplejsze lub nieco chłodniejsze mleko matki.

Poza sposobem ocieplania pokarmu należy również szczególną uwagę przyłożyć do jego schładzania i przechowywania. Dobrą praktyką jest wpisywanie dat i godzin ściągnięcia na pojemnikach.

Paulina Borkowska 2019-04-14 0 komentarzy

Zostaw nam komentarz jeżeli ten artykuł Ci się podobał!